Ako sa starať o kuchynské nože?

Ideálny kuchynský nôž má ostrú čepeľ a pevnú rukoväť. S tupým nožom sa totiž pracovať nedá. Nielenže je to nebezpečné, je to tiež prácne, náročné a pomalé. Preto by ste sa mali o svoje kuchynské nože pravidelne starať.

Tipy pre správnu starostlivosť o kuchynské nože

Samozrejme, záleží od konkrétneho noža a materiálu, z akého je vyrobený. No existujú niektoré všeobecné tipy, ktoré ak budete dodržiavať, zaručia kvalitu a dlhú životnosť Vášho noža.

  1. Používajte nože len na účel, za akým boli vyrobené! To znamená, že nože by ste mali používať len na krájanie jedla. Na rôzne domáce práce si zaobstarajte iné nože než tie, ktoré máte v kuchyni. Inak si ich úplne zničíte. A to veľmi rýchlo. Takže žiadne krájanie dreva, plastov alebo hoci aj lepenky s kuchynskými nožmi.
  2. Pravidelné čistenie je samozrejmosťou, ak chcete svoje nože udržať v dobrom stave. Kuchynské nože sa neodporúča čistiť v umývačke riadu. Stačí, ak ich po každom použití umyjete tradičným spôsobom v umývadle s pridaním saponátu. Nože však nenechávajte len tak voľne vyschnúť. Po umytí ich osušte, aby ste predišli korózii. Taktiež platí, že nože by ste nemali nechávať vo vode.
  3. Ostrenie nožov. S tupým nožom síce možno rozkrojíte potraviny. Ale pôjde Vám to omnoho ťažšie a môžete sa poraniť. Okrem toho, s tupým nožom pekné tenké plátky nenakrájate. Preto je pravidelné ostrenie neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o nože. Na trhu je dostupných množstvo brúsok a brúsičov na nože. Od tých najlacnejších až po drahé značkové typy. Preto si zaobstarajte brúsič nožov podľa svojho výberu a pravidelne ho používajte.
  4. Skladovanie nožov. Tak bežné pohodenie noža do zásuvky k ďalším príborom sa veľmi neodporúča. Dochádza tak k znehodnocovaniu čepelí. Nože preto radšej skladujte v špeciálnych stojanoch na nože alebo na magnetickom držiaku.
  5. Olejovanie nožov. Ak máte nože s drevenou rukoväťou, z času na čas by ste ju mali naolejovať. Predídete tak prirodzenému praskaniu dreva rukoväte. Na tento účel postačí klasický kuchynský olej.

Ak vlastníte kvalitné značkové nože, zrejme ste k nim dostali pri zakúpení aj návod na údržbu. V tom prípade postupujte podľa konkrétneho návodu, aby Vám Vaše značkové nože slúžili vo vynikajúcej kvalite.

 

FOTO: © Tyler Olson / Dollar Photo Club

 

 

Pridaj komentár